вторник, 6 апреля 2021 г.

ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ ТА ФЕНОМЕН NET-ART У СУЧАСНОМУ МИСТЕЦТВІ

 Кривонос Андрій, Кривонос Альона

Мистецтво і нові інформаційні технології є невід’ємними сферами життя сучасної людини. Саме в ХХ столітті в результаті науково-технічної революції їх синтез став настільки очевидним, що сьогодні можна сміливо говорити про нові види мистецтва – аерографія, різьблення по книгам, інтерактивні інсталяції, а також про беззаперечну взаємодію та вплив нових інформаційних технологій на сучасне мистецтво. Ми знайомимося з відомими шедеврами і новинками кінематографа за допомогою мережі Інтернет, відвідуємо віртуальні музеї та галереї. Інформаційні технології допомагають нам в освоєнні світу, а значить, і в створенні нових форм і видів мистецтва. З 90-х років минулого століття на перший план виходить нова форма подачі і, відповідно, сприйняття інформації, що пов’язано з використанням високих технологій, які постійно удосконалюються.

Об’єктом даного дослідження є взаємодія та вплив нових інформаційних технологій на сучасне мистецтво, особливості цих процесів, виникнення феномену net-art.

Мистецтво є однією з безлічі комунікативних систем, властивих людині, що в чомусь ріднить його з природною мовою. Носії наділяють слова змістом і не завжди дослівним: одне слово може висловити і емоції, і оцінку, і експресію. Так і в мистецтві: художник за допомогою мови живопису може висловити ідеї та смисли часу або свої душевні переживання.

Своєрідним «перекладачем», посередником між автором і глядачем виступають засоби масової інформації та комунікації, які за допомогою сучасних інформаційних технологій популяризують мистецтво для масової аудиторії. Багато видань публікують інформацію про виставки, розповідають про відкриття у творчості художників.

Net-art (або мережеве мистецтво) – цікавий, динамічний жанр сучасного мистецтва, що активно розвивається. Безумовно, його назва ще не є усталеною. На сьогоднішній день під терміном «net-art» прийнято мати на увазі мистецький проект, необхідною умовою існування якого є Інтернет. Життя подібних проектів протікає виключно в мережі. Цей напрямок мистецтва найбільш інтерактивний з усіх існуючих, і більшість мережевих проектів – динамічні аудіовізуальні структури, миттєво реагують на зміни зовнішнього середовища.

Сучасне мережеве мистецтво формується на стику різних, часом суперечливих явищ: індивідуальної творчості і нових технологій, масової культури і субкультури. У широкому сенсі до net-art можна віднести безліч різних явищ цифрової графіки та медіа-мистецтва, так як практично всі вони створюються цифровими засобами виключно для експонування в Інтернет-середовищі, «виведення» на папір або на полотно не відбувається, полотном для цих творів стає монітор, а виставковим простором – Інтернет. Зазначений вид мистецтва практично невіддільний від технологій, від свого каналу комунікації-Інтернету.

Канадський культуролог, філософ, філолог і літературний критик М. Маклюен вважає, що саме через технологічне освоєння, осмислення дійсності по-новому осмислюється культура: «Коли наші почуття матеріалізуються у вигляді тих чи інших технологій, нова інтерпретація культури відбувається по мірі соціального засвоєння останніх» [1, с.87] . Якщо подивитися на феномен net-art через призму концепції М. Маклюена, то net-art якраз і постане таким соціальним засвоєнням, в результаті і за допомогою якого виникає нова інтерпретація культури. Саме тому net-art настільки є досить цікавим для дослідження.

Яскравим прикладом популяризації мистецтва є «інтернет-музеї». Наприклад, просвітницький медіа-проект Google Arts & Culture – інтернет-платформа, що надає доступ до зображень творів мистецтва [2]. Проект був запущений Google 1 лютого 2011 року в співпраці з 17 музеями. На 2012 рік до проекту приєдналися в цілому 184 музеї, галереї та палаци з різних країн світу. На сайтах Google Art можна побачити понад 35 000 творів мистецтва. Поряд з експонатами художніх музеїв, на сайті публікуються панорамні зйомки із залів музеїв. У 2013 році до проекту приєднується фінський художній музей Атенеум [3].

Проект став результатом «правила 20%», яке діяло в компанії Google в той час. За цим правилом, співробітники компанії мали право 20% робочого часу присвячувати стороннім проектам, не пов’язаним з їх основною діяльністю.

Іншим цікавим прикладом є Лувр, який є не тільки одним з найбільших художніх музеїв світу, але й одним з найбільш знакових історичних пам’яток Франції. Музей пропонує тури по деяким найбільш важливим і популярним експонатам, наприклад, єгипетських старожитностей. Музей надає можливість подивитися 360-градусну панораму, і навіть уважно розглянути рідкісні артефакти навколо. Якщо на сайті «клікати» по експонатам, можна отримати додаткову інформацію про їхню історію [4].

Національна галерея мистецтв у Вашингтоні, що заснована у 1937 році, вільна і відкрита для широкої публіки. Для тих, хто не перебуває зараз у Вашингтоні, музей пропонує віртуальні тури своєї галереї та виставки. Колекція налічує близько 1200 картин (особливо широко представлені полотна італійських, французьких і американських майстрів), одне з кращих в світі зібрань живопису італійського Відродження, твори голландського й іспанського бароко [5].

Вважаємо, що такий підхід є досить зручним в нинішній час, адже вся необхідна інформація знаходиться на одному сайті та представлена в різних форматах. Останнє важливо, тому що кожен читач сприймає знання по-своєму.

Висновки. Всі перераховані вище прийоми – агресивне захоплення уваги глядача, безперервні зміни одного і того ж ресурсу, можливість спілкування в режимі реального часу, можливість конструювання самоідентифікації, пародіювання маніпуляцій інформацією, вільне змішування каналів передачі інформації – лише деякі з безлічі можливостей, які надає мистецтву інтернет- середовище.

На сьогодні феномен net-art – один з найдинамічніших жанрів мистецтва. Мультимедійні мережеві проекти не тільки ставлять перед глядачем питання, а й, отримавши зворотний зв’язок, миттєво реагують на нього, залучаючи глядача в комунікативний процес. Його інтерактивність відповідає простору комунікації, що змінилася під впливом віртуалізації. Net-art окремими рисами нагадує деякі традиційні жанри мистецтва (наприклад, перформанс), однак не стає ні одним з цих видів, оскільки має принципово нові можливості для комунікації, що з’явилися в результаті поєднання мистецтва та інформаційних технологій.

Таким чином, необхідно зробити висновок про взаємодію та вплив нових інформаційних технологій на сучасне мистецтво, що безперечно впливає на розвиток в цілому сучасної культури і сучасного суспільства. Сфера досліджень даної теми лежить на стику багатьох наук: культурології, мистецтвознавства, філософії, психології, соціологи, історії. Завдяки широкому поширенню інформаційних технологій, твори мережевого мистецтва доступні необмеженій кількості глядачів в будь-якій точці земної кулі в будь-який момент часу. Таку унікальну якість даного феномена мистецтва ще належить освоїти повною мірою художникам.

 

Список використаних джерел:

1. Маклюэн М. (2005) Галактика Гутенберга. Становление человека печатающего. М.: Академический Проспект: Фонд «Мир», 496 с.

2. Google Arts & Culture. Вилучено з: https://artsandculture.google.com/.

3. Художественный музей Атенеум присоединится к проекту Google Art. Вилучено з: https://yle.fi/uutiset/osasto/novosti/khudozhestvennyi_muzyei_atenyeum_prisoedinitsya_k_proektu_google_art/6604652.

4. Louvre. Вилучено з: https://www.louvre.fr/en.

5. National Gallery of Art. Вилучено з: https://www.nga.gov.

 

15.03.2021

Комментариев нет: